ספורו של מטבח

 

גלגוליו של המטבח בעשור האחרון. אני זוכרת שפעם, ממש לא לפני זמן רב, בתים היו מתוכננים אחרת. באזור המגורים של הבית או של הדירה היה סלון, הייתה פינת אוכל מעוצבת והיה מטבח. כל חלל בנפרד. פינת האוכל קישרה בין הסלון לבין המטבח, אבל בין שני האחרונים הייתה הפרדה מוחלטת. המטבח היה 'מחוץ לתחום'. חלל שהכניסה אליו התאפשרה ל'מורשים בלבד', במיוחד כשבאו אורחים.

כיום זה אחרת. המטבח הפך להיות לב ליבו של הבית, והוא המקשר בין הסלון לבין פינת האוכל. סביבו ובתוכו מתרחשת הפעילות בבית לאורך רוב שעות היממה. האורחים אינם מודרים עוד ממנו אלא להפך, הם מוזמנים לתוכו ומשתתפים בהכנת האוכל עם המארחים, לפעמים המנות מתבשלות תוך כדי הארוחה.

בניגוד לעבר, חוויית האירוח פועלת כיום על כל החושים. דמיינו עצמכם נכנסים אל בית שבו ניחוחות אוכל נהדרים מתפשטים בחלל האוויר, חמימות נעימה, שמקורה בתנור הדולק עוטפת אתכם, על השולחן מסודרים כלי אוכל וכלי הגשה מסוגננים, קולות צחוק ושיחה ממלאים את החלל.

שינוי כה גדול בתפיסת האירוח מחייב גם שינוי משמעותי בראיית מקומו של המטבח ביחס לבית כולו. זה מצריך שינוי בתפיסה של תכנון חלל הפנים. מחדר פונקציונלי, מבודד ומנוכר, הפך המטבח לא רק למקום פרקטי ונוח לעבודה, אלא גם לחלל מעוצב והסטטי המקרין על כל הבית. על כן נכון וראוי שעיצוב הבית בכלל, ואזור המגורים בפרט יתחיל דווקא מן המטבח – ליבו הפועם של הבית. זכרו, יש לכם הזדמנות לבחור את מראה המטבח, הוא יכול להיות בעיצוב כפרי או עיצוב מודרני, הבחירה נמצאת בידכם.


 


 

אז איך עושים זאת? איך מעצבים מטבח ולמי פונים?

רוב חברות המטבחים והנגרים מציעים שירות תכנון ועיצוב, בדרך כלל ללא תשלום נוסף. הלקוחות שואלים את עצמם, במידה מסוימת של צדק, מדוע "לבזבז כסף" על שירות שמספק לי תכנון לבית. אני אומרת שהשקעה קטנה ביעוץ מקצועי ונטול אינטרסים כבר בשלבים הראשונים של הייעוץ לשיפוץ, תתגלה בהמשך כחיסכון גדול, לא רק בכסף, אלא גם בזמן ואנרגיה.

תהליך התכנון והבניה או שיפוץ הדירה הוא תהליך ארוך ומתיש. מרב האנרגיה והכסף מופנים בשלבים הראשונים. אל השלב הסופי מגיעים הרבה פעמים הבונים כשהם מותשים ומרוששים. לא פעם מתגלים אזורים בבית שדורשים שינוי בדיעבד, אם לפני סוף השיפוץ, או גרוע מזה, אחריו. לפעמים כבר אי אפשר לבצע את השינויים הנדרשים, ולפעמים הם כרוכים בעלויות לא מבוטלות. על כן הפניית משאבים לא גבוהים יחסית, לתכנון עיצובי כולל כבר בשלבי התכנון הראשונים של הבית עשויה לחסוך הרבה עגמת נפש וחיסכון משמעותי בכסף..

האדריכל הידוע מייס ואן דר רוש אמר ש"אלוהים נמצא בפרטים הקטנים".

הפרטים הקטנים הם אלה שעושים את ההבדל הגדול, והם אלה שיכולים ליצור את האווירה הנכונה, הנוחות ואת תחושת הבית האמיתית. מעצב פנים, במיוחד כזה המתמחה בעיצוב מטבחים, יכול לראות את התמונה הכוללת של החלל ולא את רק את האזור המצומצם של המטבח. הוא זה שיודע ליצור את ההקשרים בין החללים, ליצור את התנועה ואת הזרימה הנכונה ביניהם, הן בעת בחירת החומרים והצבעים והן בהכנסת אלמנטים פרקטיים ועיצובים. כל זאת בהתאמה מלאה לאופייה ולצרכיה של המשפחה."תקנו את מה שמתאים לכם ולא את מה שמוכרים לכם".

"תקנו את מה שמתאים לכם ולא את מה שמוכרים לכם". כמעצבת עצמאית אני יכולה לומר ללקוחותיי בלב שלם, בתור מעצבת אני מביאה את כל ההוויה של המטבח, הוא הלב של הבית, אפשר לראות זאת בפרטים הקטנים. כאשר תשבו עם האורחים שלכם בסלון, לאחר שאכלתם יחד ארוחה מפנקת. תסתכלו מסביבכם על ביתכם הנעים, על המטבח הנוח והיפה, על פינת האוכל המרווחת. תחייכו ותגידו לעצמכם בלב, "איזה מזל שלא ויתרנו על זה".


x
סייען נגישות
הגדלת גופן
הקטנת גופן
גופן קריא
גווני אפור
גווני מונוכרום
איפוס צבעים
הקטנת תצוגה
הגדלת תצוגה
איפוס תצוגה

אתר מונגש

אנו רואים חשיבות עליונה בהנגשת אתר האינטרנט שלנו לאנשים עם מוגבלויות, וכך לאפשר לכלל האוכלוסיה להשתמש באתרנו בקלות ובנוחות. באתר זה בוצעו מגוון פעולות להנגשת האתר, הכוללות בין השאר התקנת רכיב נגישות ייעודי.

סייגי נגישות

למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר באופן מלא, יתכן ויתגלו חלקים באתר שאינם נגישים. במידה ואינם מסוגלים לגלוש באתר באופן אופטימלי, אנה צרו איתנו קשר

רכיב נגישות

באתר זה הותקן רכיב נגישות מתקדם, מבית all internet - בניית אתרים. רכיב זה מסייע בהנגשת האתר עבור אנשים בעלי מוגבלויות.